07. 04 2017 22:00 |

Deti a činky - áno či nie?

Je pravda, že posilňovaním sa deťom zastaví ich rast?

Deti a činky - áno či nie?
Deti a činky - áno či nie? Foto: Teleráno

Tvrdenie, že deti by nemali zdvíhať činky a už vôbec nie posilňovať, pretože to zastaví ich rast ste už určite počuli aj vy. Viacerí odborníci sa ale zhodujú na tom, že je to mýtus.

Tvrdí to aj vysokoškolský pedagóg FTVŠ UK v Bratislave doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD.: „Boli teórie o tom, že činky a vôbec silový tréning nejakým spôsobom uzatvára rastové štrbiny v epifýzach dlhých kostí a deti potom nebudú rásť. Toto sa ale nepotvrdilo. Skôr platí, že keď deti cvičia, tak majú potom pevnejšie kosti a tým pádom aj menej úrazov.".

Treba si tiež uvedomiť, že deti využívajú silu prakticky už od narodenia - a to pri úplne bežných činnostiach. Ako bábätká zdvíhajú hlavu, pretáčajú sa, neskôr sa hrajú s hračkami, ktoré sú často vzhľadom k váhe dieťaťa pomerne ťažké a v školskom veku manipulujú so školskými taškami, ktorých váha býva spravidla veľmi vysoká.

IMG_6801.JPG
Foto: Teleráno
 

Deti preto od posilňovania neodrádzajte. Pod dohľadom skúseného trénera im skutočne prospieva. Samozrejme, že nič netreba preháňať! Dobré rady sa dozviete v tomto videu.

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?