20. 02 2017 16:00 |

Ako sme športovali kedysi a ako sa hýbeme dnes?

Z výsledkov tohto prieskumu budete naozaj prekvapení!

Aj dnešné Teleráno bolo plné športu a detí.
Aj dnešné Teleráno bolo plné športu a detí. Foto: Teleráno

Aj dnešné Teleráno bolo plné športu a detí. Témou sme tentokrát poskočili do minulosti a pozreli sme sa na to, ako cvičili deti kedysi a ako sa hýbu dnes.

Vysokoškolský pedagóg na FTVŠ UK v Bratislave doc.RNDr. Viktor Bielik, PhD. spomenul zaujímavý prieskum z 80-tych rokov, v ktorom odborníci testovali vyše 20 tisícovú vzorku detí vo veku 7-18 rokov. Táto štúdia sa následne niekoľkokrát pravidelne opakovala a jej výsledkom je smutný fakt, že kondícia detí s postupom času prudko klesá. Len pre porovnanie - dievčatá v roku 1987 zabehli v priemere 2028 metrov za 12 minút. Dnešní chlapci zvládnu zabehnúť len 1868 metrov, čo je rozdiel až 160 metrov!

pecova grafy 2.jpg
 

Rovnako negatívnu bilanciu vykazuje porovnanie výkonnosti nešportujúcich detí v 80-tych rokoch s deťmi, ktoré sú dnes zaradené v športových triedach, či krúžkoch.

pecova grafy 3.jpg
 

Čo to znamená? „To, čo deti dokázali kedysi dosiahnuť prirodzenou aktivitou, na to dnešné deti potrebujú športové triedy a krúžky." vysvetľuje docent Bielik. „Treba si uvedomiť, že telesnú kondíciu musíme chápať v súvislostiach. Z literatúry, ale aj z vlastných skúseností vieme, že telesná kondícia výrazne ovplyvňuje nielen fyzické, aj duševné zdravie." dodáva. Aj mnohí učitelia potvrdzujú, že deti, ktoré majú dostatok pohybovej aktivity jednoznačne vykazujú vyššiu sústredenosť. Tie, ktoré si v mladom veku zvyknú na aktívny pohyb a disciplínu, nadobudnutú cieľavedomosť, vytrvalosť a húževnatosť, ktorú si neskôr prenesú do každej ďalšej oblasti ich života.

Viac sa dozviete vo videu.

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?